
Jeśli interesujesz się korektą stożka rogówki, koniecznie zajrzyj tutaj.
Keratoconus, nazwany inaczej stożkiem rogówki, to schorzenie, które niesłychanie ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia i może być powodem innych chorób oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?
Korekta stożka rogówki – jak objawia się to schorzenie?
Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która silnie skupia promienie światła. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jakkolwiek posiada mnóstwo receptorów bólowych. Około trzeciego dziesięciolecia życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w centralnej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Chorzy skarżą się też na pieczenie oczu, niekiedy zdarza się również podwójne widzenie. Stożek rogówki niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie wada jest prostowana z użyciem szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, z czasem jakkolwiek potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.
Korekcja stożka rogówki – różne zabiegi
Korektę stożka rogówki prowadzi się za pośrednictwem rozmaitych technik. Dzisiaj najbardziej skutecznym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Świetne efekty przynoszą procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie krótkowzroczności czy też niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po kilku miesiącach udać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie zlikwiduje wadę wzroku.
Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]