
Tu otrzymasz szczegółowe informacje o bólu kręgosłupa
Nawracający ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym lub lędźwiowym pomału staje się codziennością dla sporego odsetka populacji. W dzisiejszych czasach jest to niedyspozycja, z którą borykają się nie tylko osoby w starszym wieku. Praca w pozycji siedzącej powiązana z niską aktywnością fizyczną powoduje, że bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsze osoby.
Przyczyny bólu pleców
Ból pleców może wynikać z szeregu przyczyn. Jego pojawienie się przykładowo w odcinku piersiowym nierzadko związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli doświadczany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też informować o powstawaniu zmian reumatycznych czy schorzeń narządów wewnętrznych, toteż jego leczenie inicjuje się m.in. od sprawdzenia tego typu źródeł. Tymczasem ból na wysokości łopatek, jak również ból kręgosłupa lędźwiowego częstokroć jest efektem przeciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni czy więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego przykładowo przestawianiem wielokilogramowych obiektów lub złą postawą. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest zaniedbywany, ponieważ łagodnieje po odpoczynku, jednakże może on być objawem rozwoju przepukliny dysku (dyskopatii). Oczywiście ból kręgosłupa bywa również efektem najrozmaitszych stanów zapalnych oraz urazów niejednokrotnie tak drobnych, że wracamy do nich pamięcią dopiero w czasie wizyty w gabinecie ortopedy.
Zapobieganie bólom kręgosłupa
Bólu kręgosłupa nie można ignorować i trzeba od razu umówić się na wizytę u lekarza. Zidentyfikuje on orientacyjnie typ oraz przyczynę bólu, po czym odeśle do stosownego lekarza specjalisty, który zaplanuje efektywną formę terapii. Nie powinno się jednakże czekać, aż zaczniemy odczuwać ból krzyża. Nawet jeśli z kręgosłupem nie mieliśmy do tej pory problemów. Dlatego doktorzy zalecają codzienne ćwiczenia, pamiętanie o należytym ułożeniu ciała m.in. w trakcie pracy przy biurku , a także dbanie o odpowiednią wagę. Spięte mięśnie pleców i karku można także rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym lub przy pomocy sprzętu do wibroterapii. Taki masaż wibracjami pobudza cyrkulację limfy i krwi oraz wzmacnia mięśnie, co osłabia bóle przeciążeniowe.
Nasza siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]