
Szukasz literatury młodzieżowej? Sprawdź https://bit.ly/3Pjuaew.
Młodzież wychowywana w XXI wieku ma coraz rzadziej styczność z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybierze głównie szybką rozrywkę w telefonie, na komputerze lub w telewizji, a po książkę przeważnie sięga wówczas, jeśli jest to lektura szkolna. I również przez konieczność analizy tekstów literackich sprzed paru stuleci dla licznych młodych ludzi czytanie dla rozrywki stało się dalekim konceptem.
Literatura dla młodzieży – powieści dla czytelników w wieku od 12 do 18 lat
Młodzież nie musi być skazana tylko na czytanie lektur szkolnych. Na rynku jest sporo literatury dla młodzieży nie tylko polskich ale i zagranicznych pisarzy, którzy omawiają problemy i opowiadają historie intrygujące młodszą generację czytelników. Ten rodzaj literatury otrzymał swoją nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Są to powieści tworzone z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści dla młodzieży sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, thrillery i pełne akcji przygodówki. Jednak cechą wspólną tych historii jest odwołanie się wyraźnie do codziennych doświadczeń młodych ludzi. Powieści te piszą zatem o pierwszym zauroczeniu, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, stosunkach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości czy odkrywaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury dla młodzieży pozwala nastolatkom poczuć, że inni także mają jednakowe problemy przez tych parę burzliwych lat dorastania.
Czemu warto namawiać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?
Rekomendujemy podsuwać młodzieży ciekawe dla niej książki, gdyż zaktywizowanie w nich chęci czytania dla przyjemności po czasie przynosi wiele korzyści. Dziecko, które jest oczytany operuje szerszym zasobem leksykalnym i lepiej daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co bezspornie ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Jednak odkrywanie historii innych ludzi w porównywalnym wieku to również metoda na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i prywatnych potrzeb. Co istotne, opiekunowie pod żadnym pozorem nie powinni kpić z pasji dziecka. Jeśli zatem dziecko chętniej czyta książki o duchach lub elfach nie komentujcie, że to głupie i dajcie mu czerpać z nich uciechę!
Nasza siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa