
Zobacz, gdzie zaopatrzyć się w motoreduktory ślimakowe.
Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne układy napędowe zbudowane głównie z silnika elektrycznego oraz przekładni. Jak pracują motoreduktory i kiedy się ich używa? O tym przeczytasz poniżej.
Motoreduktory – zmniejszają prędkość obrotową silnika
Motoreduktory pozwalają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w najrozmaitszych użyciach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, stąd zawsze występuje nieznaczna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne elementy jak sprzęgła lub hamulce. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe elementy, które da się bez problemu wybrać z oferty producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na żmudne pomiary oraz testy różnych zestawów części. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do sporych, umiarkowanych lub niewielkich obciążeń, a także do krótkiego bądź długiego czasu pracy.
W motoreduktorach, w których wykorzystano kilkustopniowe przekładnie, można otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.
Typy i wykorzystanie motoreduktorów
Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o różne warianty silników (BLDC, AC, DC czy szeregowych), dzieli się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową).
Nie ma chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to produkcja żywności, przemysł czy transport, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, jak m.in wertykulatory, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome albo podnośniki. Ogromne zróżnicowanie ich mocy, rozmiarów oraz typów użytych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że ilość możliwych kombinacji, jakie teraz oferują cenieni producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach, ale w zasadzie w milionach.
Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]