
Mnóstwo przedmiotów, z którymi stykamy się codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Malutkie lub ogromne, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasz tryb pracy oraz życia, tymczasem statystyczny obywatel zwykle nie ma pojęcia, jak działają te urządzenia, ani z jakich elementów złożone są.
Silnik elektryczny prądu stałego – dokonanie cenionych inżynierów XIX w.
Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomalże 200 lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich budowy, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w różnorodnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty cenionych naukowców połowy XIX w., jak np. Moritz Jacobi, Zénobe Gramme i Thomas Edison. Silniki DC skonstuowane są ze rotora, nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora i szczotek. Obecnie na co dzień wykorzystywane są też silniki bezszczotkowe, które z uwagi na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za ciche działanie, a takżefenomenalną niezawodność.
Gdzie wykorzystuje się silniki elektryczne na prąd stały?
Stwierdzenie, iż silniki DC są stosowane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD bądź w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki DC są modułem pociągów i samochodzików sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które niewątpliwie podarujemy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych gałęziach przemysłu, np. wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały samochody elektryczne będą normalnością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają modne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Z silniczków prądu stałego korzystają też pasjonaci elektroniki do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki i robotyki.
Chociaż silniki DC o niskiej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach dla hobbystów lub z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od szanowanych światowych producentów.
Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]